Does the STUSB4500 support charging from a non-PD source?
  • June 13, 2025
  • 5 replies
  • 603 views
Thanks!
5 replies
Didier HERROUIN
Technical Moderator
June 13, 2025
Yes, STUSB4500 is compliant to USB PD, so it supports both USB-PD and USB-C only sources.
If you use a USB-C to USB-A cable, logically the power profile will be 5V (@500mA or 900mA).
Do you use an STUSB4500 eval kit or your own board ? Is there a load connected on Sink side ?
HuaAuthor
Associate II
Thanks for reply.
 Not the eval kit, Use my own board, I just use in default, don't control the chip through I2C.
 Currently, use c to c cable , it identified as 5V , 1.5A
I can control the chip through I2C, is there any register need to set?
Didier HERROUIN
Technical Moderator
HuaAuthor
Associate II
pd_schem.png
This is the PD schematics, and I try to set the PDO1 5V 1.5A, PDO2 9V 1.5A, PDO3 12V 1.5A, and send soft reset