replacemnt for X53T-C20SSA-25.000MHz used by LAN8742Ai in STM32H7xxI-Eval
  • July 20, 2025
  • 3 replies
  • 767 views
Hi,
  1. What is the best replacement for industrial use?
  2. What capacitor values should be used if the crystal is changed?
MFawzy_0-1753014329696.png
Thanks,
Mohammed
Best answer by MHoll.2
MHoll2_0-1753020635676.png
3 replies
MHoll.2
MHoll.2Best answer
Senior III
July 20, 2025
MHoll2_0-1753020635676.png
Tesla DeLorean
Guru
The original Microchip reference used
HC49US-FF5F18-25.000MHZ
25 MHz ±30ppm Crystal 18pF 30 Ohms HC-49/U