LDL112PV33R not working. giving Vout same as Vin .
  • October 15, 2025
  • 2 replies
  • 210 views
Hi ,
Recenlty I designed the my custom board with LDL112PV33R . My Vin is from Battery charger BQ25620 which is 3.7V. Now LDO giving directly 3.7V at Vout. I done following diagostics.
  1. check marking on IC which ic ''L112 33''. which is indicating Fix 3.3V output variant. check image
  2. Checked footprint in desing. All OK
  3. Checked shematic design. I think that is ok . sharing the image.
  4. Removed the IC and soldered it again. No improvement
  5. After removing checked on my board . there was no shorting between Vin and Vout from the board
  6. Checked shorting btw IC terminal. Not shorting. Internal body diode of MOSFET is OK.
  7. Check EN voltage. >1.4V . change Pullup value from 10K to 1K. No improvement.