STM32WBA52 Standby Mode Example
  • November 26, 2025
  • 6 replies
  • 424 views
Hello all,
Anyone successfully implemented the Standby Mode for STM32WBA52/55?  I am struggling going thru the examples and I wouldn't be able to enter the standby mode level.  My board still consume about 70mA when I enter the standby mode.  From the datasheet, it should be under 1uA with SRAM.
Thank you.
Best answer by grohmano
Hello @Jtron.11,
yes, I tried your example code STM32WBA52_PWR_STANDBY_RTC.zip and measured 2,5 uA when using CubeIDE
/**
 * @brief Configure the system Power Supply.
 * @param SupplySource : Specifies the Power Supply source.
 * This parameter can be one of the following values :
 * @arg PWR_LDO_SUPPLY : The LDO regulator supplies the Vcore Power Domains.
 * @arg PWR_SMPS_SUPPLY : The SMPS regulator supplies the Vcore Power Domains.
 * @retval HAL status.
 */
HAL_StatusTypeDef HAL_PWREx_ConfigSupply(uint32_t SupplySource)
6 replies
ST Employee
November 27, 2025
Hello @Jtron.11,
that is really weird. Can you give me your code or something, so I can look at it?
Else, you can find some useful on Wiki:
Getting_started_with_PWR
STM32CubeWBA_Low_Power_Management
If you have any further questions, please do not hesitate to ask
Best Regards
Jtron.11
Jtron.11Author
Senior
Hello grohmano,
I started with RTC working go to sleep and wake up blink LED, the power consumption still 66mA after enter standby.
I back track and start the basic project, by just  blink LED at power up, set up the clocks, and went to standby right after; pure simple to make sure my board is actually in Standby mode to see if I can achive 1uA but it still take 55mA.  Before I went deep sleep, I make sure there is no Interrupt pending, if there is I will clear it.
Here is the code snippet
 /* MCU Configuration--------------------------------------------------------*/
 /* Reset of all peripherals, Initializes the Flash interface and the Systick. */
 HAL_Init();
 /* USER CODE BEGIN Init */
 /* USER CODE END Init */
 /* Configure the system clock */
 SystemClock_Config();
 /* USER CODE BEGIN SysInit */
 /* USER CODE END SysInit */
 /* Initialize all configured peripherals */
 MX_GPIO_Init();
 MX_ICACHE_Init();
 /* USER CODE BEGIN 2 */
 /** Blink the LED **/
 for (int i=0; i<20; i++)
 {
	 HAL_GPIO_TogglePin(GPIOB, GPIO_PIN_4);
	 HAL_Delay(200);
 }
 LL_PWR_ClearFlag_STOP();
 LL_PWR_ClearFlag_SB();
 /* As default User push-button (SW1) state is high level, need to clear all wake up Flag again */
 LL_PWR_ClearFlag_WU();
 for (int i = 0; i < (sizeof(NVIC->ISPR) / sizeof(NVIC->ISPR[0])); i++) {
 if (NVIC->ISPR[i] != 0) {
 any_interrupt_pending = NVIC->ISPR[i];
 break;
 }
 if (any_interrupt_pending) {
 // At least one interrupt is pending
 // You may want to clear them all, or handle them individually
	 HAL_NVIC_ClearPendingIRQ(any_interrupt_pending);
 /* Finally enter the standby mode */
 HAL_PWR_EnterSTANDBYMode();
I also attached the whole project.
ST Employee
December 1, 2025
I have built your project and flash to the STM32WBA52. Before entering standby mode, I have measured current consumption 6 mA and 2 uA after entering.
Maybe you have some issues with the board as I also tried to measure the current when the ST-Link is not turned off and the consumption was about 2 mA.
Best Regards
Jtron.11
Jtron.11Author
Senior
December 1, 2025
Hi @grohmano ,
Whenever I measure, I always remove the ST-Link debugger to prevent another power consumption item.
The weird thing is when the system is awake for 5s, the measure is ~20mA and when the system is in standby the system consumed about ~50mA.
Hi @grohmano ,
When I measure on my own board, it is only MCU itself.
In the BLE example for WBA55, I stuck at this configured SMPS_SUPPLY since WBA52 doesn't have one.
I have 32KHz for LSE and 32MHz for HSE on my board.