Reading voltage with AMC1333M10 over DFSDM
  • March 25, 2026
  • 0 replies
  • 125 views
Hi,
I have STM32H755ZIT3 controller, and I am tying to read voltage sensor AMC1333M10 and sensor has internal clock of 10 MHz . I am trying to read on controller DFSDM channel 7, core M4 with clock 64 MHz . Is this practically possible to read in such a configuration ?
Code:
// start
HAL_DFSDM_FilterRegularStart_DMA(&hdfsdm1_filter0, (int32_t *)dfsdm_buffer, BUFFER_SIZE);
// callback :
void HAL_DFSDM_FilterRegConvCpltCallback(DFSDM_Filter_HandleTypeDef *hdfsdm_filter) {
}
Following is my configuration for DFSDM in MX :
Channel 7 : "PDM/SPI input form ch7 and external clock"
Channel 7 :
Channel 7 Parameters:
Type : "SPI with rising edge"
Offset : 0
Right Bit Shift : 0x00
Analog watchdog parameters:
Filter Order: "Sinc 3 filter type"
Oversampling: 1
Filter 0:
regular channel selection:
regular channel selection: "Channel 7"