STM32F030F4P6 - PWM output voltage
  • September 24, 2025
  • 9 replies
  • 2104 views
I am working on a project to replace a legacy ST62 IC in a industrial charger 24V/45A charger with an STM32 microcontroller (STM32F0 series). The main issue is with the PWM signal generation using TIM1 and TIM3. Both timers have 16-bit prescalers (value 0 to 65535), and I need to generate a PWM at 1 kHz with about 1000 steps of resolution.
My timer clock is 8 MHz. Based on calculations, prescaler and ARR values can generate correct frequencies, but the PWM output voltage is only around 2.7V instead of the expected 5V, and there is no effective voltage output for charging.
I suspect this issue is linked to the STM32CubeMX pinout or timer configuration:
  • Correct PA6 pin configuration for TIM3 PWM output.
  • Proper timer frequency setup: prescaler around 725 with ARR 0 tested, but PWM not as expected.
  • Possible problem in software initialization or timer start sequence affecting PWM output.
  • Relay control pins and PWM outputs may not be correctly activated or sequenced.
Best answer by TDK
> the PWM output voltage is only around 2.7V instead of the expected 5V
Output voltage when the pin is high should be VDD, which is typically 3.3 V. It will never be 5 V. You can use a transistor if you need a 5 V output.
9 replies
TDK
TDKBest answer
Super User
September 24, 2025
"If you feel a post has answered your question, please click ""Accept as Solution""."
Associate
thanks for your reply:
but i used a card of stm32f030f4p6 like this :
boulganamed_0-1758722867345.jpeg
TDK
Super User
I don't see how this changes anything. The microcontroller on that board is not operating at 5 V and can't output 5 V signals.
Andrew Neil
@boulganamed wrote:
I am working on a project to replace a legacy ST62 IC in a industrial charger 24V/45A charger with an STM32 microcontroller (STM32F0 series). .
So was the legacy ST62 a 5V device?
As @TDK said, the STM32F0 are 3V - so you're going to have  to pay attention to that in all your interfaces...
Associate
thanks for your reply:
Andrew Neil
Note that everyone can see all replies - no need to repeat the same thing in multiple replies.
You can mention multiple people in one post using '@'
@boulganamed wrote:
But the fact remains that the STM32 is a 3V microcontroller - so, unless that board contains voltage translators, you will still have to account for that ...
PS:
AndrewNeil_0-1758728236370.png
@TDK   @Andrew Neil
When I connect the STM32F030F4P6 board to the charger, the chip outputs a 5V PWM signal on pin PA6, which is used to control the output voltage of 24V at 45A through the feedback on pin PA0. Currently, everything works fine with this setup. I now need to rework and adapt the firmware program to properly manage and regulate the output voltage.
Thank you for your support!
Ozone
Principal
> When I connect the STM32F030F4P6 board to the charger, the chip outputs a 5V PWM signal on pin PA6, ...
No, it does not. It can only output +3.3V
You cannot control the "effective output voltage" of a PWM.
The analogue property of a PWM is in it's pulse lengths and timing, not the signal levels.
Go back and re-read the responses you got.
@Ozone @Andrew Neil  @TDK
First, I do not have the schematic of the charger. We have a 24V/45A charger that uses an ST62T20CB IC, but this circuit is damaged. After some research, I found that the ST62 is an old technology and there is no longer a compiler available to reprogram it. Then, I discovered that the STM32F030F4P6 microcontroller is a suitable equivalent to the ST62.
I took a working charger with the ST62 and made the following measurements:
  • Pin 8 - VSS = 14 V
  • Pin 12 - VSS = 2 V
These are examples of values I included in my program.
How To Use Transistors For Voltage Level Shifting
for more understanding project @Ozone @TDK @Andrew Neil :
Industrial 24V/45A Battery Charger Controller Project
Complete Technical Documentation
Project Overview
Objective: Replace legacy ST62T20CB microcontroller with STM32F030F4P6 in Industrial 24V/45A battery charger system.
MCU Specifications:
  • STM32F030F4P6 (Cortex-M0, 32MHz max)
  • 16KB Flash Memory
  • 4KB SRAM
  • TSSOP-20 Package
  • 3.3V Operating Voltage
Pin Configuration & Voltage Details
Power Supply
Pin Function Voltage Current Notes
VDD (Pin 1)MCU Power3.3V ±5%~50mARegulated from 5V input
VSS (Pin 16)Ground0V-Common ground
VDDA (Pin 5)ADC Power3.3V~5mAClean analog supply
VSSA (Pin 4)ADC Ground0V-Analog ground