VDD33USB connection problem when not using USB
  • March 26, 2026
  • 2 replies
  • 136 views
Hi,
I do not plan to use USB, and the STM32N6's VDD is 1.8V.
However, creating a new 3.3V power supply just only for the VDD33USB pin is too inefficient.
The datasheet lists the absolute maximum ratings for VDD33USB as ranging from 0V to 3.6V when USB is not used, and the comment below states the following:
(have to consider leakage current in stop mode)
1) NC
2) 3.3V (by creating a new power supply)
3) 1.8V
4) GND
thanks in advance.
Best answer by FBL
Hi @AndersonKKK
2 replies
TDK
Super User
March 26, 2026
If you're not using USB, you can ground VDD33USB.
Screenshot 2026-03-25 211703.png
You may want to tie it to VDD instead if you need margin on the UCPD pins. But if everything coming in is 1.8 V, no issues with grounding it.